Cennik

Zasady ustalania honorarium.

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, stosuję kilka mechanizmów ustalania stawek honorarium: 

Stawka godzinowa.

Stała stawka za godzinę pracy. Wysokość honorarium - w tym przypadku - zależne jest od czasu radcy prawnego, poświęconego Klientowi i Jego sprawie. Stawka jest stała, zatem zwykle koszt Klienta jest wprost proporcjonalny do stopnia jej skomplikowania. Tego rodzaju rozliczenie stosowane jest zwykle w czynnościach polegających na spotkaniach z Klientami, Kontrahentami, negocjacjach z oponentami procesowymi, zawieraniu ugód, ale także w przypadku sporządzania pism procesowych, analiz dokumentacji, przygotowaniach do rozpraw, opinii prawnych, udziału w rozprawach i posiedzeniach sądowych. 

Stawka ryczałtowa.

W tym przypadku umowa z Klientem dotyczy konkretnie wykonanego przeze mnie, a zleconego przez Państwa, zadania. Stawka honorarium ustalona jest z góry i płatna najczęściej po wykonaniu zadania, bądź w z wykorzystaniem instytucji zadatku oraz płatności głównej. Możliwa jest także płatność w ustalonych z Państwem ratach. Stosowane najcześciej przy okazji sporządzania pism procesowych, zażaleń, apelacji, udziału w rozprawie, bądź posiedzeniu Sądu, jak również poradach prawnych.

Wynagrodzenie miesięczne.

W przypadku potrzeby stałej obsługi, korzystne dla Państwa okazać się może comiesięczne, stałe wynagrodzenie w umówionej wysokości. Służę wówczas pomocą w całym okresie obowiązywania umowy, poświęcając Państwa sprawom czas, proporcjonalny do wysokości ustalonej stawki. Abonament to bardzo wygodna dla Klientów forma rozliczeń, w przypadku większych potrzeb prawnych. 

Prowizja za sukces tzw. success fee.

To mechanizm na który składają się dwa elementy. Pierwszy z nich to wynagrodzenie wstępne, płatne przed przystąpieniem do czynności przez radcę prawnego. Następnie, w zależności od wyniku zleconych czynności, tj. tylko w przypadku sukcesu przesięwzięcia następuje płatność drugiej części wynagrodzenia. Druga część wynagrodzenia ustalana jest procentowo od określonej wartości. Najczęściej tego rodzaju honorarium dotyczy zadań, których wynik nie jest pewny. W dużym uproszeniu powiedzieć można, że tutaj w razie sukcesu Klient "dzieli się" wygraną - w określonej proporcji (najczęściej 10-20 %) - z reprezentującym Jego interesy prawnikiem.  Proponuję stosowanie tego rodzaju rozliczenia w przypadku postępowań o odszkodowanie, windykację należności, bądź procesów, w których wynik sprawy nie jestprzesądzony.  
Nadmieniam, że wskazane powyżej sposoby rozliczenia są jedynie przykładowe. W każdym przypadku rozważam wpsólnie z Państwem, jaki sposób jest dla Państwa najbardziej korzystny. 
Szukaj